Vítejte na webových stránkách Badmintonového Klubu Kopřivnice, z.s.

  • Veškeré aktuality a výsledky z turnajů, novinky, zajímavosti a spoustu dalšího najdete na našich sociálních sítích - na Facebooku a na Instagramu.
Přidejte se a sledujte nás a aktivně podporujte kopřivnický badminton!


Historie klubu - část II

V roce 2001 při našem oddíle vzniká Sportovní centrum mládeže (SCM) pro naši oblast – severní Moravu. Jedná se o projekt podpory nejtalentovanější mládeže v dané oblasti v kategoriích U13 – U19. Toto centrum v různých obměnách, hlavně tedy co se názvu týká, funguje v Kopřivnici až do roku 2020 – tedy téměř 20 let. Tímto centrem prošla řada významných reprezentantů České republiky, mezi ty nejvýznamnější patří Zuzana Pavelková (provdaná Dobrovolná), Kateřina Tomalová, Milan Ludík, Kristína Ludíková (provdaná Gavnholt), zmiňovaná Pavla Janošová, Tereza Švábíková, Dominika Budzelová, Filip Budzel, Dušan Hanzelka, Vojtěch Šelong a řada mnoha dalších. Trenérsky toto centrum zabezpečoval hlavně Luděk Židek s výpomocí Libora Hubináka. V roce 2020 se vznikem Národní sportovní agentury vzniká třístupňová příprava talentované mládeže – Sportovní střediska (SpS), Sportovní centra mládeže (SCM) a Vrcholové sportovní centrum mládeže (VSCM). V tomto roce, tzn. v roce 2020, je našemu oddílu přidělen na základě žádosti nejnižší stupeň – to znamená SpS – Sportovní středisko mládeže. SCM vzniká v Ostravě při oddílu B.O. CHANCE Ostrava a do tohoto střediska jsou na základě výkonnosti zařazeni dva hráči našeho oddílu – a to Petra Benišová a Jakub Raška.

Okolo roku 2003 – 2004 se začíná seznamovat s prvními badmintonovými krůčky David Ptáček, ze kterého v pozdější době vyroste významná osobnost kopřivnického badmintonu a dotáhne to až do první desítky celostátního žebříčku dospělých. V mládežnických kategoriích stojí za zmínku jeho třetí místo ve dvouhře v roce 2010 na MČR v Hradci Králové, tam jako nenasazený hráč porazil nasazeného hráče Michala Světničku z Židlochovic a obsadil skvělou bronzovou příčku. V roce 2011 na krajském přeboru v Kopřivnici obsadil po boku seniora – tehdy padesátiletého – Luďka Židka druhé místo ve čtyřhře mužů. Na tomto krajském přeboru excelovala hráčka Veronika Čevelová, která vyhrála všechny tři disciplíny, to znamená dvouhru, čtyřhru s Evou Husárovou (TJ Slavoj Český Těšín) a se spoluhráčem Ondřejem Chaloupkou i smíšenou čtyřhru. Veronika si tímto vybojovala účast na MČR dospělých, které hostil první únorový víkend Přerov. Avšak ani v jedné disciplíně nedošla do druhého kola.

David Ptáček se rovněž zúčastnil několika MČR dospělých. Na MČR 2014 v Karviné dosáhl výborného výsledku ve čtyřhře mužů, kde společně s Filipem Budzelem porazili nasazené jedničky Hoška s Jelínkem a skončili celkově na výborném pátém místě.

Také se zúčastnil několika mezinárodních turnajů dospělých – Lotyšsko, Litva, Polsko, …

Badmintonista David Ptáček reprezentoval kopřivnický klub na mistrovství ČR dospělých.
FOTO: TOMÁŠ DAVID

David, velký talent, který toho mohl pro kopřivnický badminton hodně vybojovat, hodně mladým hráčům toho předat, končí beze slov vysvětlení v sezóně 2017 – 2018 s aktivní činností. Doslova naplňuje slogan šéftrenéra Luďka Židka: "Hodně talentů tady bylo, ale nic z nich nezbylo."

V roce 2006 začínají navštěvovat tréninky badmintonu další výborné hráčky jako Eliška Kelnarová a Karla Ptáčková. Eliška Kelnarová se zúčastní několika MČR v mládežnických a juniorských kategoriích a později se stává velice platnou hráčkou "A" družstva. Její sbírka medailových úspěchů začíná v roce 2010, kdy na celostátním turnaji GPA U13 v Českém Těšíně získává s Terezou Janoštíkovou (Sokol České Budějovice) druhé místo ve čtyřhře dívek. V roce 2010 získává s toutéž hráčkou třetí místo na MČR U13 v Benátkách nad Jizerou. Eliška Kelnarová pravidelně obsazuje na turnajích GPA kategorie U15 přední příčky. Druhé místo ve dvouhře v Orlové, kdy v semifinále poráží svou oddílovou kolegyni Karlu Ptáčkovou na tři sety. Na konci roku 2010 patří Ptáčkové ve dvouhře dívek třetí příčka, Kelnarová je hned za ní čtvrtá. V roce 2010 se Eliška účastní mezinárodního turnaje v Brně YONEX CUP. Eliška zde končí na skvělém druhém místě ve dvouhře dívek. Druhé rovněž končí se spoluhráčkou Karlou Ptáčkovou ve čtyřhře dívek. Výborného výsledku dosáhla Eliška Kelnarová na MČR U15, které se konalo 12. a 13. března v Hradci Králové, kde dosáhla na výborné druhé místo, když ve finále prohrála s Ivanou Zichovou z pražského klubu Astra Zahradní Město na tři sety. Na tomto mistrovství ještě dosáhla se svou klubovou spoluhráčkou Karlou Ptáčkovou na bronz ve čtyřhře dívek, kdy v semifinále prohrály s párem Lajdová, Šikalová (Astra ZM Praha, Benátky nad Jizerou).

Na základě výborných výsledků se Eliška Kelnarová dostává do juniorské reprezentace ČR. V roce 2012 na základě úspěchů v kategorii U15, je Eliška Kelnarová nominována a následně oceněna jako nejmladší sportovkyně roku okresu Nový Jičín.

V březnu roku 2011 je oceněn spoluzakladatel klubu pan Václav Indruch u příležitosti jeho významného životního jubilea, za celoživotní trenérskou a organizační činnost v kopřivnickém klubu badmintonu.

Kopřivnická Eliška Kelnarová (15 let) by se měla o víkendu představit na turnaji Grand Prix A U17 v Orlové.
FOTO: TOMÁŠ DAVID

Na fotce: Eliška Kelnarová

V roce 2008 začíná s badmintonem Zdeněk Vaculík a Vojtěch Rafaj. Nesmíme opomenout rok 2010, kdy v našem klubu v rámci Regionálního sportovního centra (RSC) začíná trénovat Jakub Sagáčik, který se později zařazuje jako výborný hráč do "A" družstva dospělých a zapojuje se rovněž do organizační a řídící práce v klubu.

Rok 2010 je významný z hlediska osamostatnění a vytvoření samostatného Badmintonového klubu Kopřivnice. Ke konci roku 2010 vystupujeme ze svazku ASK TATRA Kopřivnice a 13. ledna 2011 se koná ve "vinárně" hotelu Stadion zakládající valná hromada BK Kopřivnice, který má vlastní stanovy registrované na Ministerstvu vnitra. Na vedoucích postech se nic nemění, prezidentem klubu se stává opět pan Milan Okřesík, viceprezidentem nadále zůstává Luděk Židek. Volí se sedmičlenný výkonný výbor, který řídí veškerý chod klubu.

V roce 2011 – 2012 začínají svoji sportovní kariéru Martin Slíva, Anna Benišová, Anna Škarková, Dalibor Tůma, Nikol Molnárová.

Martin Slíva se již od nejmladší kategorie U13 zařazuje mezi republikovou špičku do první desítky celostátního žebříčku – ve dvouhře i čtyřhře. V té se je schopný držet napříč kategoriemi až do nejstarší juniorské kategorie U19. V roce 2015 získává na Mistrovství ČR do 15 let bronzovou medaili ve čtyřhře s orlovským Adamem Twardzikem, další bronzovou medaili pak přidává ve dvouhře v roce 2019 na Mistrovství ČR do 19 let v Orlové. A dále k tomu přidává slušnou sbírku medailových umístění na celorepublikových turnajích typu GPA a GPB napříč všemi žákovskými a juniorskými kategoriemi ve všech disciplínách. Na svém kontě má také nespočet titulů Oblastního přeborníka – mezi žáky, juniory i dospělými. V roce 2017 se Martin stává jednou z hlavních hráčských osobností v družstvu dospělých. Postupně se propracovává až na pozice mužské jedničky v "A" družstvu dospělých – první rok v 1. celostátní Lize – skupina Východ a další roky potom ve 2. Lize.

Ve svých pouhých 17 letech si připisuje premiérovou účast na Mistrovství ČR dospělých v Plzni v roce 2019. K roku 2022 se účastnil třikrát MČR dospělých, největší úspěch zaznamenal společně s klubovým spoluhráčem Jakubem Sagáčikem na MČR dospělých 2021 v Praze, kde brali dělené 9. místo ve čtyřhře.

Na fotce: Martin Slíva

Anna Škarková dosáhla výborných výsledků v roce 2015 a v roce 2018. V roce 2015 na MČR jednotlivců kategorie U15 se umístila na výborném pátém místě ve čtyřhře a v témže roce na MČR kategorie U17 obsadila páté místo ve dvouhře a páté místo ve čtyřhře. V roce 2016 byla oceněna městem Kopřivnice, jako nejúspěšnější sportovec uplynulého roku. V roce 2018 na MČR kategorie U19 v Mostě obsadila páté místo ve dvouhře. Z mezinárodních úspěchů stojí za zmínku výborné třetí místo ve dvouhře žen kategorie U19 ve slovinské Lendavě.

Je třeba se rovněž zmínit o současném hráči "A" družstva dospělých – Honzovi Bučkovi, který začíná svou hráčskou kariéru v roce 2013. V roce 2021 se účastní MČR kategorie U19 v Brně, kde bohužel ve všech disciplínách končí v prvním kole. V roce 2022 vyhrává spolu s Martinem Slívou Oblastní přebor dospělých v Ostravě a postupují tím na MČR dospělých do Prahy, kde však končí v O2 Universum již v prvním kole.

Na fotce: Honza Buček

Kolem roku 2013 začíná svou hráčskou kariéru Petra Benišová. Svého vůbec prvního turnaje se zúčastňuje v roce 2014 v kategorii U11 v Klimkovicích, kde končí na druhém místě ve dvouhře. Spolu se svou spoluhráčkou Adélou Špačkovou patří v kategorii U15 k české špičce. V roce 2019 to dokazuje například i výsledek z turnaje v Aši, kde se obě děvčata umístila na výborném třetím místě ve dvouhře dívek. Petra pak zaznamenala další výborné výsledky v této kategorii jak ve dvouhře, tak ve čtyřhře i mixu. V roce 2020 dosahuje společně se svým mixovým partnerem Patrikem Hrazdírou z klubu Badminton FSpS MU, z.s. výborných výsledků, které korunují titulem mistrů České republiky v roce 2021 na MČR U17 v Českém Krumlově. V roce 2021 na MČR U19 obsazuje třetí místo ve čtyřhře s Marií Růžičkovou z B.O. CHANCE Ostrava. Zúčastňuje se také mezinárodních turnajů, kde obsazuje na mezinárodním mistrovství Rakouska U17 páté místo ve smíšené čtyřhře s již zmiňovaným partnerem Hrazdírou. Výsledky, kterých dosahuje, jí posouvají do juniorské reprezentace U17 a v roce 2021 se zúčastňuje mistrovství Evropy ve Slovinsku. Na mezinárodním Oliver Czech U17 Open v Českém Krumlově obsazuje druhé místo ve čtyřhře a třetí místo ve smíšení čtyřhře.

Na fotce: Petra Benišová (vlevo), její deblová spoluhráčka Tereza Ciróková (Brno Slatina) a kopřivnický trenér Libor Dostál.

Z nejmladší generace je třeba ještě zmínit Jakuba Rašku a Libora Rašku. V kategorii U13 v roce 2019 na MČR v Českém Krumlově obsadili skvělé třetí místo ve čtyřhře. Jakub Raška obsadil v roce 2021 na MČR kategorie U15 třetí místo ve smíšené čtyřhře s Terezou Czajovou z TJ Orlová Lutyně. Jakub a Libor v roce 2022 rovněž dosahují dobrých výsledků v kategorii U17, kdy na GPA v Praze a Hradci Králové shodně končí na třetím místě ve čtyřhře chlapců.

Z úplně nejmladší líhně našich badmintonistů je třeba zmínit naši Aničku Pargačovou, která dosahuje v kategorii U13 solidních výsledků. V roce 2022 se umisťuje na předních příčkách turnajů kategorie GPC. Semifinále si zahrála na turnajích GPA v Praze – Vinoři a GPB v Pardubicích ve čtyřhře společně s partnerkou Martinou Czajovou z TJ Orlová Lutyně. Na turnaji GPA v Brně se umístila se svým spoluhráčem Timonem Krejčíříkem z Přerova na třetím místě ve smíšené čtyřhře.

Rovněž je třeba se zmínit o každoročních letních herních soustředěních, které náš oddíl pravidelně pořádá na konci letních prázdnin. Někdy od roku 2008 pořádáme tato soustředění v Tovačově. V roce 2012 se přesouváme do Oldřišova u Opavy a od roku 2015 pořádáme soustředění v Pustějově společně s klubem TJ Sokol Klimkovice a domácí herní soustředění v Kopřivnici. Soustředění v Pustějově je hodnoceno jako jedno z nejlepších v naší republice.

2011 – Tovačov

2012 – Oldřišov

2020 – Pustějov

2021 – Kopřivnice

2021 – Pustějov

2022 – Kopřivnice

Také nesmíme v této historii zapomenout na covidové pandemické roky. Covid se poprvé objevil na začátku roku 2020 a zasáhl celou společnost včetně té sportovní. Od 10. 3. 2020 jsou uzavřena všechna sportoviště, zrušeny všechny turnaje. K částečnému uvolnění dochází v červnu 2020, aby 14. 10. 2020 bylo opět vše uzavřeno. Tato doba trvá až do dubna 2021. Nebyly rozehrány žádné soutěže družstev, nekonaly se žádné turnaje jednotlivců. Tato doba se zapíše do dějin českého sportu, jako doba temna.

Závěrem bych chtěl konstatovat, že jsem se snažil zachytit a vypíchnout v tomto dokumentu nejdůležitější momenty z padesátileté historie badmintonového klubu BK Kopřivnice. Zdaleka tento materiál neobsahuje všechny události, které se v klubu v těchto pěti dekádách odehrály. Je těžké zaznamenat objektivně všechny události a výsledky, poněvadž se jedná o dlouhé a historické rozsáhlé období, ke kterému existuje mnoho a mnoho fotografií, různých novinových článků, výsledkových listin, soupisek hráčů a fotodokumentace z turnajů a různých akcí. Omlouvám se všem, které jsem v tomto dokumentu opomněl nebo kteří by si zasloužili větší pozornost. Věřte, že to nebylo opravdu záměrné. V případě, že někdo z Vás, který tuto historii bude číst a studovat a přijde na nějakou nesrovnalost, obraťte se na mě a pokud bude ještě v mých silách, provedeme patřičnou korekci.

Vzhledem k tomu, že jsem s kopřivnickým badmintonem prožil téměř padesát let, považoval jsem za svou povinnost a čest, v hrubých obrysech zpracovat historii badmintonu v Kopřivnici pro potřebu našich následovníků a další generace hráčů.

Úplným závěrem a krásnou tečkou za padesátiletou historií badmintonu v Kopřivnici, může být ocenění našeho bývalého hráče pana Dušana Hanzelky a jeho spoluhráče Jana Potůčka z Dobrušky. Ti byli oceněni na slavnostním předávání mezi nejvýznamnějšími sportovními osobnostmi města Kopřivnice u příležitosti 100. výročí narození Emila Zátopka, které se konalo 15. září 2022 v Kopřivnici.

Rovněž bylo oceněno naše extraligové družstvo, které v sezónách 1995 – 1996 a 1997 – 1998 vybojovalo titul vicemistra České republiky smíšených družstev dospělých.

Autor historie Badmintonového klubu Kopřivnice: Luděk ŽidekUtkání

Aktuální články

Závěr sezony ve znamení úspěchů na mezinárodních i celostátních turnajích

Badmintonová sezona s označením 2023/2024 je u konce. Během první poloviny června se odehrály poslední turnaje, na kterých se našim...

2. kolo družstev žáků v Orlové

V sobotu 25. května se v Orlové hrálo 2. kolo soutěže družstev žáků v naší Severomoravské oblasti.

'Stříbrné' MČR veteránů v Plzni

V sobotu 1. června se v Národním badmintonovém centru v Plzni odehrálo prestižní Mistrovství ČR veteránů, kde jsme měli zastoupení v...